Google Ads nedavno je uveo jednu novinu ili za sve nas koji se bavimo ovim poslom dodatnu težinu. Naime, prije se u Google Adsu mogao pratiti podatak o tome koji pojam pretrage je rezultirao klikom na oglas. U tzv. Search term reportu, mogla se provjeriti svaka ključna riječ koja je rezultirala klikom na oglas.
Također, kako se mogao pratiti svaki pojam koji je rezultirao klikom na oglas, mogao se pratiti i svaki pojam koji je rezultirao konverzijom. Drugim riječima, ako smo u određenoj kampanji ostvarili 7 konverzija, mogli smo ući u search term report i vidjeti koji pojmovi pretrage su nam donijeli tih 7 konverzija.
Informacija je odlična za svakog oglašivača jer mu navedeni izvještaj pomaže pri odluci zakupa određenih ključnih riječi na osnovu toga konvertiraju li ili ne, te u kojoj mjeri i s kojim troškom.
Međutim, zašto bi takva odlična informacija bila i dalje dostupna oglašivaču? Jer oglašivač tada može bolje optimizirati svoj račun i ostvariti bolju stopu konverzije za svog klijenta uz niži trošak ostvarivanja konverzije. Ali onda Google ne može primjenjivati svoje prijedloge tako lako jer oglašivač sam zna što je za njegovog klijenta najbolje i vjerojatno zbog toga neće prihvatiti veći broj prijedloga koje Google nudi. Samo pretpostavka.
Da li je zbog toga Google uveo jedan novitet koji oglašivaču otežava posao ili ne, saznati ćemo uskoro, a možda nećemo nikada. Međutim, činjenica je da danas u Google Ads sustavu, koji se pri tome unapređuje, napreduje i raste, ne mogu provjeriti sve informacije koje su se do nedavno mogle. Tako danas ako ostvarimo u nekoj grupi oglasa 7 konverzija, Google će nam ponuditi samo dio informacija.
U primjeru ispod, od 7 ostvarenih konverzija, Google nam je prikazao informacije za 5 ostvarenih konverzija (4.90 zbog atribucije, pa zaokružimo na 5), dok nam je 2 konverzije odbio pokazati. Odnosno nemamo informaciju koji pojam pretrage je doveo do dodatne dvije konverzije.
Da stvar bude bolja, česti su slučajevi gdje Google ne prikazuje većinu pojmova pretrage koji su vodili ka ostvarivanju konverzije, odnosno od ukupno 9 konverzija, za 5 ne možemo znati koji pojmovi pretrage su bili toliko dobri da su konvertirali.
Zašto to Google radi?
Ako se dođe pokazivačem miša na zaokruženi upitnik na dnu Search term reporta, na dio pod nazivom Total: Other search terms, odnosno search termovi koje nam Google ne želi prikazati, imati ćemo sljedeću poruku: Ukupan broj upita pretrage koji su rezultirali klikom međutim koji nisu prikazani zbog malog uzorka pretraga od strane ljudi.
Zanimljivo je što Google često ne prikazuje upite pretrage koji su rezultirali konverzijom, ali vrlo često prikazuje long tail search term-ove koji su vrlo vjerojatno guglani od strane jako malog broja ljudi.
Da stvar bude još zanimljivija, Google skriva u gornjem prikazu 5 pojmova pretrage (Search terms) koji imaju znatno manji trošak konverzije i veću stopu ostvarivanja konverzije od 4 pojma pretrage koja su po svemu sudeći skuplja i imaju manju stopu konverzije. Naime, prosječni trošak ostvarivanja konverzije ad grupe je 105.67$, a prosječni trošak ostvarivanja konverzije upita koje vidimo je 148,52$. Prema tome, prosječni trošak ostvarivanja konverzije za 5 pojmova pretrage koje ne vidimo je manji od 105.67$.
No vratimo se činjenici da Google skriva podatke i mišlju o tome, kako riješiti problem?
Kako riješiti problem?
Problem se još uvijek može riješiti putem Google Analytics-a (dok i njega ne zamjene, odnosno unaprijede kako bi bio bolji).
Ako se u Google Analytics-u (verzija na engleskom jeziku) ode na Acquisition te na Google Ads pa na Campaigns.
Zatim se uđe u određenu kampanju za koju želimo provjeriti pojmove pretrage.
Te se može ući i u određenu Ad group-u kako bi si olakšali analizu.
Kada dođemo na razinu keyworda ili proizvoda kod Shopping kampanja, u dijelu iznad tablice s metrikama nalazi se padajući izbornik Secondary dimension, u kojem se bira dimenzija Search query.
Kako volumeni podataka mogu biti veliki te sam popis pojmova pretrage podulji, prijedlog je da se pojmovi pretrage poredaju prema stupcu Goal Completions ili prema željenoj konverziji.
I eto nas, dobili smo popis svih pojmova pretrage koji su vodili ka konverziji što nam Google Ads ne želi prikazati. Potrebno je samo malo više rudariti!
Za još ovakvih informacija izrudarenih iz Google Ads i Analytics sustava, posjetite i ostale postove na blogu