Google My Business jedna je od usluga Googlea, koja je potpuno besplatna i koja je neophodan za vašu tvrtku naročito ako vam je tržište lokalno.
Bit Google My Businessa je, osim što korisniku prikazujete dodatne informacije o tvrtki kada ju traži na Google tražilici, je da se lokacija tvrtke prikazuje na Google mapama (Google kartama).
Desno se nalazi prikaz Google My Businessa s logom tvrtke, informacijama te pinom na karti gdje se nalazi lokacija tvrtke
Ovo je vrlo bitno ako je vaše poslovanje ovisno o lokalnom tržištu, odnosno ako imate fizičku poslovnicu koja posluje u određenom radijusu. Za primjer sam uzeo vlastiti obrt samo da prikažem kako izgleda Google My Business na tražilici i koje informacije se mogu pružiti, premda meni Google My Business i općenito pozicioniranost na Google kartama nije toliko potrebna, jer poslovanje obavljam online.
S druge strane, nije loše ako se možete besplatno promovirati na određene generičke pojmove, kao što se npr., prikaže moja tvrtka iako sam upisao samo generički pojam “obrt za promidžbu” bez da sam koristio brend ključnu riječ “cyberpunk”.
Prikaz poslovnog subjekta na Google karti
Da bi se prikazali uopće na Google mapama, potrebno je označiti jedan od koraka prilikom otvaranja samog Google My Business profila. Pa hajmo korak po korak.
Korak 1 – Otvaranje računa i dodavanje tvrtke
Prilikom otvaranja Google My Business profila savjet je ulogirati se na linku sa svojim gmail podacima. Inače, za sve Google usluge, najbolje je koristiti Google-ov mail odnosno domenu gmail.com. Nakon što ste se ulogirali, napisat ćete naziv svoje tvrtke i ako ista nije do sada bila aktivna na Google My Businessu, vjerojatno se neće prikazati u popisu ponuđenih tvrtki.
Upis tvrtke za koju želite otvoriti Google My Business profil
Korak 2 – Djelatnost koja vas opisuje
Drugi korak je upis djelatnosti kojom se tvrtka bavi odnosno poslovna djelatnost koja najbolje opisuje vašu tvrtku. Djelatnost možete promijeniti kasnije u dijelu Informacije Google My Businessa. Djelatnost ne možete napisati proizvoljno, već odabrati jednu od ponuđenih koja vam najviše odgovara.
Odabir djelatnosti koja najbolje opisuje vaše poslovanje
Korak 3 – Prikazivanje na Google mapama ili ne
Treći korak je upravo onaj koji je vrlo bitan ako se poslovanje odvija na lokalnom tržištu. Ponudit će vam se mogućnost odabira želite li da vam se tvrtka prikazuje na Google mapama ili ne.
Odabere se “Da” kako bi dobili crveni pin na Google mapama
Korak 4 – Adresa
Četvrti korak je unos adrese na kojoj je prijavljena vaša tvrtka ili još bolje adresa na kojoj se nalazi vaša fizička poslovnica. Ako tvrtka ima više adresa, postoji mogućnost unošenja svake adrese posebno, tako da imate podatke o pregledima adrese na Google mapama za svaku adresu posebno. U mom slučaju, korištena je samo adresa, a to je adresa na kojoj je prijavljena tvrtka.
Unos adrese u Google My Business
Korak 5 – Informacije o pružanju usluga
U petom koraku ostavljaju se informacije koje su važne za poslovanja koja imaju uslugu dostave, taksi službe, tvrtke čiji se rad bazira na terenu i slično.
Vrlo važan korak za poslovanja koja nude usluge dostave, prijevoza ili terenskog rada
Korak 6 – Informacije o pružanju usluga Vol. 2
Šesti korak je usko vezan za peti korak, a u njemu se uređuju informacije o lokacijama na kojima se pružaju usluge, npr. restoran iz Osijeka ako ima uslugu dostave, u polje iz prikaza može se upisati ime lokacije na kojima restoran dostavlja hranu: Osijek, Čepin, Tenja, Sarvaš…
Dodavanje područja na kojemu se pružaju usluge
Sljedeći korak je unos informacija o poslovanju kao što su kontakt broj telefona i web-sjedište.
Ako kojim slučajem nemate izrađeno web-sjedište, možete kreirati jednostavno web-sjedište putem Google My Business sučelja na kojemu će se nalaziti osnovne informacije poput radnog vremena, fotografija tvrtke, uputa za Google mape kako bi došli do vas, mogućnost traženja ponude itd.
Navedeno web sjedište imati će i svoj URL koji mora sadržavati sufiks: .business.site. Ukoliko se ozbiljnije bavite poslom, prijedlog je da ovu opciju ne koristite već uložite određena sredstva za izgradnju web-sjedišta na kojemu ćete kasnije moći pratiti korisnike, prikupljati podatke, analizirati prodaju itd, odnosno pregršt funkcionalnosti koje Google My Business web-lokacije ne pružaju.
Unošenje kontakt informacija i informacija o web-sjedištu
I eto nas na posljednjem koraku postavljanja Google My Business profila, a to je da jednostavno kliknemo na gumb završi.
Finito – račun je postavljen
Nakon postavljanja Google My Business profila automatski će se pojaviti još par koraka za dodavanje dodatnih informacija o vašem poslovanju, koje možete i kasnije urediti pod karticom Informacije.
Sučelje Google My Business-a
Pružanje dodatnih informacija
Ako se pak odlučite odmah dodati dodatne informacije koraci su sljedeći.
- korak je dodjeljivanje informacija koje dodatno opisuju ono čime se bavite. U mom slučaju Google mi nudi da dodam uslugu +Telemarketing, što definitivno nije ono čime se bavim tako da sam taj korak preskočio. Prijedlog je da ne klikate na sve što vam Google nudi, jer vrlo često ponudi uslugu koja vas baš i ne opisuje. U ovom koraku imate mogućnost da +Dodate prilagođenu uslugu što je odlična opcija jer sami možete opisati posao kojim se bavite, čak i istražiti kako se kreće trend ključnih riječi koje pobliže opisuju vaš posao i dodate te riječi u usluge koje nudite.
Dodavanje informacija o uslugama
- korak je dodavanje radnog vremena vaše tvrtke. Ovo je jako bitno ako imate fizičke poslovnice. Dodatak je bio od izrazite koristi u početku COVID-19 pandemije kada su se instantno mijenjala radna vremena fizičkih poslovnica kako bi se prilagodili situaciji. Mnogi su tada tražili informacije na Google-u upisujući brand ključne riječi + lokacijske ključne riječi kako bi došli do informacije o radnom vremenu poslovnice. Npr. ako je brand pod imenom “Trgovina hrane”, prosječni korisnici iz Osijeka u cilju saznanja radnog vremena fizičke poslovnice u Vinkovačkoj ulici vrlo vjerojatno su upisali sljedeći pojam u Google tražilicu: “trgovina hrane vinkovačka osijek” ili pak “trgovina hrane vinkovačka radno vrijeme”. Postoji zasigurno puno kombinacija iza kojih stoji ista namjera, a to je informacija o radnom vremenu poslovnice na određenoj lokaciji.
Dodavanje informacija o radnom vremenu
- korak je mogućnost dodavanja dodatnih informacija o tvrtki kako bi se pobliže opisali i to u slobodnom stilu. Kratki esej o vama, s mogućnošću korištenja 750 znakova (uključujući riječi, razmake i interpunkcijske znakove).
Kratak opis poslovnog subjekta
I račun je kreiran. Svatko tko zna ime vaše tvrtke i upiše ga u Google tražilicu, pored informacija iz SERP-a (liste rezultata na Google-u) dobiti će i s desne strane dodatne informacije o vašoj tvrtki kao što su pozicija na Google mapama, prikaz interijera, eksterijera, StreetView-a, adrese, radnog vremena itd. Mogućnosti su mnogobrojne.
Prikazivanje na Google mapama
Međutim, što ako netko traži generički pojam. Npr. kako se prikazati na mapama ako netko traži pojam “javni bilježnik” ili “javni bilježnik Osijek”, a da pri tom nije specificirao kojeg točno javnog bilježnika traži, npr. nije upisao pojam “javni bilježnik Goran Potrebić”. Vrlo korisno je prikazati se na kartama koje su inače na samom vrhu liste rezultata kada netko upisuje generički pojam (“javni bilježnik”), a pritom u okruženju oko sebe imate 10 javnih bilježnika. Google na mapama ističe samo tri crvena pina, dok su ostali označeni na mapi crvenim kružićima, kao što je vidljivo u prikazu.
Načini prikaza na Google mapama
Kako se pronaći u tri istaknuta crvena pina, odnosno pomoći lokalnom businessu pa postane vidljiviji na kartama i privuče što više prometa, otvara već novo poglavlje o Google My Business-u i potrebu za konstantim vođenjem profila.
Više informacija o toj temi može se pronaći na postu – Lokalni SEO – Kako se češće prikazivati na Google mapama.