Već neko vrijeme Google savjetuje svakog oglašivača putem Google Ads računa da primjeni savjete kako bi bolje optimizirao kampanje, postigao bolji rezultat te u konačnici pospješio poslovanje.
Google savjeti (u prikazu Recommendations) mogu se pronaći na vrhu menija na lijevoj strani sučelja.
Preporuke se mogu pronaći i pod notifikacijama u gornjem desnom meniju, pod simbolom zvonceka.
Prihvatiti Google preporuke ili odbiti
Pitanje je sad. Ovisi odgovaraju li preporuke vašim kampanjama ili ne. Npr. Google u posljednje vrijeme vrlo često javlja poruku da dodamo određene ključne riječi u kampanje, tj, ad grupe, kako bi tjedno ostvarili veći broj klikova na oglase. Međutim, Google će vrlo često predložiti ključne riječi koje nemaju nikakve veze s vašim poslovanjem i zato s ovom preporukom treba biti jako oprezan.
Google nudi dodavanje dodatnih ključnih riječi
Primjera radi, u navedenom slučaju Google nudi dodavanje ključnih riječi stolići za dnevni boravak, stolić za dnevni boravak i stolovi za dnevni boravak u ad grupu u kojoj se nalaze ključne riječi povezane sa zavjesama za kuhinju (označeno crveno). Zavjese za kuhinju su potpuno drukčiji proizvod od stolića za dnevni boravak, nisu sinonimi, ne spadaju u istu kategoriju proizvoda, čak nisu ni za istu prostoriju! Pored navedenog, na web-sjedištu koje se oglašava ne nalaze se stolovi za dnevni boravak. U ovom slučaju najbolji izbor za oglašivača je da odbije ključne riječi.
U istom primjeru pak, Google nudi dodavanje ključnih riječi vinyl flooring u ad grupu Podovi / Vinil, lvt podovi cijena u grupu Podovi / Vinil / Cijena i tapete za kuhinju u ad grupu Tapete. Google je u ovom slučaju ponudio dodavanje ključnih riječi koje će se definitivno slagati s ad grupama, već postojećim ključnim riječima, oglasima i samom ponudom na web-sjedištu, jer se proizvodi opisani ključnim riječima nalaze u ponudi. Prema tome, oglašivač može slobodno prihvatiti sugestije koje nudi Google.
Google savjetuje primjenu automatskih strategija licitacije (bidanja)
Jedan od najčešćih savjeta Google Recommendations-a je da se kampanje prebace na automatske strategije licitacije.
Automatske strategije licitacije olakšavaju svakom oglašivaču da ponavljajuće poslove izmijene bidova na ključnim riječima prepuste stroju, koji uz brojne signale odlučuje kada će povisiti/spustiti bid ovisno o izgledu za ostvarivanjem konverzije. Zvuči odlično i vrlo često se kod navedenih strategija pokaže znatno bolji rezultat nego kod manualnih strategija licitacije. Međutim postavlja se pitanje treba li ih uvijek prihvatiti kada ih Google ponudi, te treba li prihvatiti baš tu strategiju koju Google nudi.
Google predlaže korištenje strategije automatske licitacije onda kada se prikupi dovoljan broj podataka odnosno signala prema kojima bi sustav mogao odlučiti kada prikazati oglase, tj. kada su najveći izgledi za ostvarivanje konverzije. Problem nastaje kada Google nudi iste te strategije licitacije netom nakon pokretanja kampanja, koje još nisu uspjele prikupiti dovoljno podataka, koje inače Google preporučuje.
Najbolji način za primjenu strategije licitacije koju sustav nudi je testirati ju putem eksperimenta usporedno s originalnom strategijom licitacije, te se sam odlučiti na primjenu nakon što se prikupi dovoljno signifikantan uzorak.
Google predlaže povećanje bida
Ovaj tip Google-ova savjeta uglavnom se pojavljuje izravno uz ključne riječi, naročito na početku zakupa ključnih riječi.
Kada se zakupi ključna riječi i postavi bid, koji se često odredi prema Googlovom alatu Keyword Planneru, Google će ostaviti jedan od statusa: Eligible. Low search volume ili Below first page bid. Kod statusa Below first page bid sustav nudi visinu bida koju bi trebali prihvatiti da bi se prikazali na “first page-u”. U konkretnom primjeru, za netom zakupljenu ključnu riječ Google je ponudio visinu bida od HRK19,34. Prilično visoka cifra ako uzmemo da su prosječne cijene klika u Hrvatskoj oko 1 – 2 KN.
.
Međutim, navedena ključna riječ koja je inače generički pojam, ima već 12 prikazivanja s CTR-om od 16,67%. Drugim riječima, svako 6 prikazivanje oglasa završilo je klikom. Pitanje je bi li ključna riječ imala uopće 12 prikazivanja ako se nalazi na drugoj stranici Google-a, za koju kruže priče da je najbolje mjesto za skrivanje mrtvog tijela. O CTR-u bi se također dalo razmisliti. Također, navedena riječ je ostavila konverziju s troškom 1,94 HRK, dok Google nudi bid od 19,34 HRK.
Ako se jednostavno pričeka neko vrijeme, sustav će vrlo vjerojatno maknuti svoj status o nužnosti povećanja bida da bi stvari funkcionirale tako da nije potrebno potvrđivati bid koji se nudi, već samo naoružati se s malo strpljenja.
Finalna misao
Da li treba poslušati Google? Odgovor je da, treba jer je Google taj koji kreira pravila igre koju svi mi igramo. Međutim, uvijek postoji ono ALI. Igra je tu zbog klijenta i klijentovog rasta, te je prije sve vrlo bitno dobro razmisliti imaju li sva pravila koristi za klijentov rast ili pak nepotrebni trošak. Nažalost živimo u vremenu gdje se novac nemilosrdno troši i na to moramo biti svjesni, osobito ako imamo posla s korporacijom. Tako da treba biti jako oprezan sa sustavom kao što je Google Ads ako želimo da novac završi na pravom putu.
Zbog toga, prijedlog je poslušati Google tek onda kada ljudski mozak obradi Google-ove preporuke i pruži odgovor za daljnje korake – primijeniti preporuke ili ne.