Lokalni SEO – Kako se češće prikazivati na Google mapama

U prijašnjem blogu upoznali smo se s otvaranjem Google My Business računa. Nakon otvaranja Google My Business računa (akronim, dalje u tekstu GMB) vrlo je bitno optimizirati ga kako bi se postigla situacija da se tvrtka, udruga ili bilo koji drugi pravni oblik prikazuje što češće na Google kartama za relevantne pretrage.

Donji prikaz primjer je optimizacije i vođenja Google My Business profila od kraja 2020. godine nakon čega je zabilježeno češće prikazivanje tvrtke na Google kartama (Maps views) i konstantan rast prikazivanja. S obzirom da se radi o besplatnom i lokalnom prikazivanju (lokalni SEO), rast broja prikazivanja je vrlo značajan za poslovanje subjekta.

Rast maps viewsa nakon optimizacije google my business profila - prezentacija u Google Data Studiju

Kretanje Maps views – Koliko često se prikazujemo na Google mapama. Prezentirano putem Google Data Studija.

Postoji mogućnost da na navedeno prikazivanje utječe rast brenda jer što je brand u zajednici jači i poznatiji, to će se češće tražiti na tražilici. Međutim, u promatranom primjeru to nije slučaj. Omjer brand i generičkih upita (donji prikaz) sve više ide na stranu generičkih upita, odnosno krivulja koja prikazuje udio brand ključnih riječi u ukupnom broju ključnih riječi je u padu od kraja 2020. godine.

Udio kretanja organskog i brended prometa

Omjer kretanja brendiranog i generičkog prometa

Ukratko, snaga brenda nije u porastu, odnosno tvrtka se ne prikazuje više na Google kartama zbog porasta brend upita. Broj brend upita je konstantan.

Tvrtka se prikazuje više na Google kartama zbog češćeg prikazivanja za generičke pojmove koji pobliže opisuju proizvode i usluge koje tvrtka pruža.

Na osnovu navedenog, postavlja se pitanje kako se češće prikazivati za generičke pojmove?

Pružite što više informacija

Google My Business profil ponajviše se koristi kako bi se pružile informacije o lokaciji poslovnice, broju telefona, ocjenama (reviews) i radnom vremenu poslovnice. Te informacije mogu se vidjeti odmah ispod Google karti za istaknute lokacije. Uz navedeno postoje i dva gumba, jedan je “Web lokacija/Web-location”, a drugi “Upute/Directions”. U slučaju gumba “Web lokacija” to može biti bilo koje web mjesto gdje se nalaze informacije o poslovanju subjekta, što znači da to ne mora nužno biti web-sjedište ili web-shop, već može biti i Facebook stranica tvrtke ili GMB stranica. Umjesto dva gumba može se pojaviti samo jedan gumb, gumb za slanje poruke ili pak fotografija poslovnice. 

Traženje vulkanizera na google mapama

Prikaz rezultata na Google mapama za upit – “vulkanizer osijek” s gumbom web lokacija i uputama

 Međutim, GMB nudi mogućnost unosa još pregršt informacija te je topla preporuka unijeti što više informacija na profil. 

Pored osnovnih, već spomenutih informacija, treba dodati razne atribute povezane sa pristupom poslovnici, načinima plaćanja ili vrstama usluga koji će se prikazivati na Google kartama. Također, u Info dijelu se nalazi odjeljak gdje se u 750 znakova ukratko opiše subjekt poslovanja.

Info kartica na Google My Business računu

Nadalje, bitno je unijeti informacije o proizvodima i uslugama. Isto je moguće napraviti i putem kartice “Proizvodi/Products” i kartice “Usluge/Services”. Informacije o proizvodima potrebno je kategorizirati, što će utjecati na pojavu kategorija u rezultatima na Google kartama. Npr. jedan shop koji ima u asortimanu tepihe, tapisone, laminate i umjetnu travu, može kategorizirati svoje proizvode prema kategorijama te će u rezultatima dobiti poseban snippet.

Prikaz kategorija proizvoda u Google My Business profilu

Kategorije proizvoda u rezultatima na Google mapama

U informacije o proizvodima unose se cijena, kratak opis, link na proizvod s CTA gumbom (ako je proizvod izlistan negdje na webu) te fotografija proizvoda. 

Unijeti što više fotografija i optimizirati ih

U Google My Business pod karticom “Uvidi/Insights” može se provjeriti kakvo je stanje s fotografijama u odnosu na konkurenciju. 

U prikazu ispod, vidljivo je da moj nalog (You – plava linija) ima gotovo podjednako fotografija kao konkurenti (Businesses like you – crvena linija). Početkom 3. mjeseca zapažen je skok plave linije dok crvena linija drži konstantu. Skok se dogodio uslijed dodavanja novih fotografija na Google My Business profil. Nakon dodavanja većeg broja fotografija kako bi se udaljili od konkurencije (jer ista ne radi na dodavanju fotografija na vlastiti GMB profil) vrlo je bitno konstantno dodavati fotografije kako bi se održala prednost.

Kretanje fotografija na Google My Business profilu u odnosu na konkurenciju

Broj pregleda fotografija (plava linija) u odnosu na konkurenciju (crvena linija)

Rezultat je da su fotografije moga GMB profila dobile 82,1% više pregleda od GMB profila konkurencije.

Fotografije koje su dodane u sustav nazvane su prema proizvodu i često su uključivale lokacijsku ključnu riječ – ime mjesta. Npr. ako prodajete gume u Zagrebu, nazvali bi fotografije koje unosite “prodaja guma zagreb”. Vrlo je bitno prije nazivanja fotografije istražiti volumen pretraga za ključnu riječ koja najbolje opisuje proizvod ili uslugu.

Osim unosa ključne riječi u naziv fotografije prema kojoj bi vas se moglo pronaći, potrebno je i geolocirati fotografije. Postavljanjem geolokacijskog taga s GPS koordinatama lokacije gdje se nalazi fizička lokacija pomažemo Google da lakše razumije našu lokaciju. Navedeno se može napraviti putem bilo kojeg internetskog alata koji nudi mogućnost geotaginga fotografija.

Prikaz izgleda geo-locirane fotografije

Atributi geolocirane fotografije

Također, bitno je postavljati što lakše fotografije. Iako Google preporučuje fotografije težine od 10 KB do 5 MB, prijedlog je da se bude daleko bližim tim 10 KB. Google-u znatno olakšavamo posao i štedimo njegov kapacitet ukoliko uploadamo što manje datoteke. Što se tiče specifikacija fotografija prijedlozi su JPG ili PNG format, omjera 1:1, rezolucije oko 720px x 720px.

Komunicirati s korisnicima

Ocjene korisnika (reviews) definitivno su jedna od bitnijih stavki današnjeg poslovanja. 

Neka istraživanja pokazuju da je review na internetu postao gotovo jak poput preporuke vama bliske osobe. Zasigurno kod mnogih kupovina danas gledate ocjene prijašnjih kupnji, ako imate tu mogućnost. Tako je i s Google My Businessom. Ocjena i broj ocjena vrlo su važni u rangiranju jer su signal Google-u o zadovoljstvu korisnika vašim poslovanjem.

Izgled google reviewa (ocjene) na google mapama

Google review na Google mapama

Još jedan signal Google-u da vas rangira bolje je ažuran odgovor na ocjenu korisnika, naročito ako se radi o negativnoj ocjeni. Ovim činom također pokazujete aktivnost i prisutnost na GMB-u, s jedne strane, dok s druge strane pokazujete korisniku pažnju. Ukoliko je negativan komentar, potičete odmah komunikaciju kako bi došli do povratnih informacija zbog čega je ocjena loša, a Google-u dajete do znanja da vam je stalo do vaših korisnika.

Prikaz komentiranja reviewsa (ocjena) na google mapama

Odgovaranje na review na Google mapama

Svakako, prijedlog je pronaći način kako potaknuti korisnike da vam ostavljaju što više ocjena, pogotovo ako su vam korisnici zadovoljni u fizičkim poslovnicama.

Održavati kontinuitet

Kao na mnogim digitalnim kanalima poput LinkedIn-a ili YouTube-a, znatno bolja strategija je biti redovit s objavama, nego postaviti sve na profil u jednom danu i onda ne mijenjati ništa mjesec dana. Ukoliko želite postaviti 10 proizvoda na GMB, preporuka je da to napravite kroz više dana ili čak tjedana. Ukratko, vrlo je bitno:

  • Biti aktivan, kontinuirano objavljivati postove, dodavati fotografije, biti ažuran kod radnog vremena – blagdani.
  • Držati konstantu

Algoritmi jednostavno vole konstantu, a Google Business isto tako koristi algoritam kao i svaki drugi digitalni kanal.

SEO web-sjedišta ili web-shopa

Cjelokupni SEO koji se radi na webu pomaže i boljem rangiranju na Google mapama, odnosno potpomaže lokalni SEO. Neki igrači iz niše u kojoj se oglašavam putem Google Ads-a, optimiziram web-sjedište i vodim GMB profil, imaju dobro rangiranje na mapama usprkos manjku informacija na GMB-u i gotovoj neaktivnosti na tom kanalu. Isti ti igrači, imaju vrlo dobro rangiranje i za ključne riječi kategorija proizvodnog asortimana. 

U vlastitoj režiji, također sam imao situaciju gdje smo optimizacijom web-sjedišta krajem 2020. godine i konstantnim doradama u 2021. godini, postigli kostantan rast prikazivanja web-sjedišta u SERP-ovima. Drugim riječima, broj impresija bio nam je u porastu od kako je rađena optimizacija.

Prikaz rasta impresija iz Google Search Console

Ljubičasta linija = impresije = prikazivanje web-sjedišta na listi rezultata Google tražilice (SERP)

Paralelno, podaci iz Google My Business Insights-a (u slučaju ispod prikazani putem Google Data Studija) prikazivali su u istom razdoblju konstantni rast Maps viewsa, odnosno prikazivanja na Google kartama.

Rast maps viewsa nakon optimizacije google my business profila

Podaci iz Google My Businessa prezentirani putem Google Data Studija

Što je sve rađeno na web-sjedištu kako bi došlo do organskog rasta već je tema za drugi blog.

 

Summa summarum

Svi koraci na jednom mjestu koji su poduzeti kako bi se web-sjedište, tvrtka, udruga ili bilo koji pravni subjekt češće prikazivali na Google kartama su sljedeći:

  • Pružiti što više informacija – Popuniti gotovo svaki kutak GMB profila informacijama koji su relevantni za vaše poslovanje
  • Dodati više fotografija od konkurencije i optimizirati ih – Ako se pak ne može dodati veći broj fotografija, dodati bar onoliko koliko je dovoljno da se odmaknemo od konkurencije. Fotografije nazvati prema ključnim riječima za koje se želimo prikazivati (a opisuju fotografiju), smanjiti im veličinu (ispod 100KB), raditi ih u okvirima Google politika i geotagirati ih.
  • Komunicirati s korisnicima – GMB profil nudi mogućnost ostavljanja ocjena. Prikazivanje tvrtke na Google mapama nije dovoljno ako konkurent iz iste niše ima više ocjena, te bolju prosječnu ocjenu. Potrebno je pronaći način da dobijete što više ocjena, potruditi se da budu što bolje, zahvaliti se za svaku ocjenu i komentar, a na one negativne pitati što bi se trebalo napraviti kako bi se situacija popravila kako bi postali pozitivni.
  • Održavajte kontinuitet – Algoritmi vole kontinuitet, zato ne treba raditi sve od jednom, već postupno graditi profil.
  • SEO web-sjedišta pomaže lokalnom SEO-u- Ako se uz GMB profil nalazi web na Googleu u bilo kojem obliku, što je često i praksa, SEO web-a definitivno će olakšati stvari i na Google kartama ćete se prikazivati češće.