Ulaganje u marketing?

Često pitanje i misao današnjice je; Trebam li uložiti u marketing i ako da, koliko?

Na to pitanje je vrlo teško dati odgovor i vrlo je individualno te ovisi o puno čimbenika. Međutim, u ovom blog postu, proći ću jedan slučaj gdje se ulaganje u marketing, pri tome vrlo veliko ulaganje, pokazalo zapravo vrlo lošim. 

Jedan od najboljih primjera pogrešnog ulaganja u marketing zasigurno je video igra koja je zaokupila pažnju mnogih, pa tako i mene iako nisam nekakav zagriženi gamer, ne pratim svijet igara, konzola i grafičkih kartica. Iako znam i dalje nekad raspaliti Heroes III.

Riječ je o RPG video igri Cyberpunk 2077, koja je izašla pred kraj prošle, 2020. godine, a koja je sa promocijom išla toliko široko, da su se mnogi upoznali s igrom iako nisu u svijetu video igara. O ljudima iz svijeta igara da ne govorim. Svatko tko iole zna o video igrama, upoznao se i sa izlaskom dugonajavljivane igre Cyberpunk 2077.

Igra je najavljena još davne 2012. godine i u proteklih 8 godina više puta je bilo govora o njezinom izlasku. Međutim u 2020. se stvorio toliki hype oko izlaska igre, organizirane su brojne konferencije, intervjui, izrađivani su plakati, trailer-i su izbacivani po nekoliko puta i to na vrlo široke skupine korisnika. Čak sam po Osijeku viđao osobe od cca. 17 do 25 godina koje nose majice s printom od glavnog lika iz igre te imenom igre. Uložene su milijarde dolara u igru (proizvod), popratne proizvode, mini figurice, stikere, bedževe, youtubere koji su promovirali igru, bilboard-e itd. (marketing). Čak su i angažirali poznate ličnosti te glumce s velikim brojem pratitelja kako bi se priča o igri proširila, a sama igra osvojila je veliki broj nagrada prije nego je izašla – i ciljana skupina je zaigrala. Google Trends sve to fino prikazuje jer se vidi ogroman skok interesa na Google tražilici pred kraj 2020. godine, s puno manjim skokovima koji prikazuju svaki manji hype koji je planski stvaran oko igre u posljednjih nekoliko godina.

Google Trends graf za ključnu riječ cyberpunk 2077

Izvor: Screenshot s Google Trends alata

S takvim pristupom, očekivanja javnosti jednostavno moraju biti visoka.

Igra je izašla, zaigrali su ju prvi igrači i pokazalo se pravo svjetlo proizvoda koji se skrivao iza tolikog hype-a.

U današnjem svijetu transparentnosti sve je teže lagati

Svaka igra prilikom izdavanja ima vjerojatno određeni broj bug-ova (nisam stručnjak za igre, ali gotovo je nemoguće na prvu izbaciti savršen proizvod, pogotovo video igru), koji se s vremenom uočavaju i ispravljaju. Međutim, ova igra ih je imala hrpu. Mnogi su se zapitali što je rađeno 8 godina. Neke funkcionalnosti u igri bolje su bile odrađene na igrama koje su izašle prije 10ak godina. Igrivost također. Neke starije igre pokazale su znatno bolju igrivost, veću usmjerenost na detalje, bolje razrađenu fiziku, logiku. Manje lomljenje grafičkih elemenata.

Bug u igrici Cyberpunk 2077

Izvor: YouTube : glavom kroz zid, česta greška u igrici

U današnje vrijeme, kada se informacije vrlo brzo šire i svatko može biti kreator sadržaja, izašli su mnogi videi te članci povezani s poteškoćama koji se nalaze u toj igri, te je u roku od par tjedana izašla ogromna količina sadržaja koji su prikazali koliko je igra (proizvod) loše napravljena. Generalno loša.  Možda to i nebi bio veliki problem da nije uloženo toliko puno u marketing, u ogroman hype, vjerojatno i znatno više nego što je bilo potrebno uložiti u razvoj proizvoda. Velikim ulaganjima u promociju narasla su i očekivanja, ali izlaskom igre ta očekivanja nisi ni približno zadovoljena.

Današnji potrošači će te dići u nebesa ili spustiti ispod zemlje

YouTube je vrvio danima nakon izlaska negativnim i satiričnim komentarima oblika:  If year 2077 would be like this than it’s better to live in year 2013!; It’s incredible that a game from 7 years ago beats a game from 2020 (Cyberpunk 2077 u usporedbi sa sličnom igrom iz 2013.). Iznova su kreirani video sadržaji s nazivima oblika; overpromise, sell, underdeliver Cyberpunk 2077 – gdje je prikazano koliko je igra loše napravljena u odnosu na slične igre izašle godinama prije.

Igra je došla na loš glas. Veliki broj kupaca koji je igru naručio i platio još prije izlaska tražio je povrat novca, a čak je i Sony povukao igru iz svoje online trgovine. Totalni fiasko.

Ne ulažite u marketing ako ne stojite iza svog proizvoda

Cyberpunk 2077 ili kako nakon izlaska mnogi iz svijeta igara zovu Cyberjunk 2077, jedan je od najboljih primjera današnjice da ogromno ulaganje u marketing neće uvijek stvoriti korist, čak naprotiv, može stvoriti veliku štetu po vaše poslovanje. Naročito ako ne stojite iz onoga što oglašavate, te ste svjesni toga da izdajete polu proizvod/uslugu. A ekipa iz CD Project Red-a (izdavač igre) definitivno nije stajala iza onoga oko čega je stvorila toliki hype. Moguće da će kroz vrijeme nekako i ispraviti grešku, ali cijena ove greške je ogromna. Negativnu reputaciju je teško ispraviti.

Komentar na igricu cyberpunk 2077

Izvor: YouTube: komentar na Cyberpunk 2077

Zaključak je da velika promocija, “iskakanje iz paštete” i “zvona na sva vrata” ne znači nužno da su proizvod/usluga dobri. Čak naprotiv, tvrtke koje su svuda prisutne svojim oglasima i ulažu ogromna sredstva u marketing prodaju proizvode upitne kvalitete za zdravlje pojedinca i često su zapravo problem za okolinu gdje posluju. (da ih ne nabrajam, ali radi se o poznatom lancu brze hrane i crnom piću crvene etikete).  Premda, s druge strane, zadovoljavaju potrebe pojedinca, a potreba je brava marketinga. Da bude zadovoljena je ključ koji otključava tu bravu.

Kako bi marketing bio uspješan, važno je prvo imati dobar i koristan proizvod/uslugu, koji će zadovoljiti potrebe potrošača. U krajnjem slučaju, profesor E. Jerome McCarthy je još davnih 60’ stvorio koncept marketing mixa 4P – gdje je jedna od stavki PROIZVOD. Ali kako vrijeme teče, sve manje slušamo profesora McCarthyja. Premda danas imamo koncepte 7P i kako mi se čini idemo ka P na n-tu, zaboravljamo otkuda svi ti koncepti potječu. Što im je osnova. Zaboravljamo gdje su nam korijeni.

Tako da dolazimo do problema današnjice gdje je stavka PROIZVOD malo zanemarena, dok je stavka promocija daleko najbitnija od cijelog mixa. A s proizvodom ćemo već lako, jel?… Neka nam Cyberpunk 2077 svima bude dobar primjer kako ne raditi marketing.

Odgovor na naslov ovog posta je definitivno – da! Ulaganje u marketing je potrebno. Međutim, trošenje na marketing definitivno nitkom nije potrebno.